Kvietimas į renginį

Kviečiame aplankyti Taidos Balčiūnaitės kūrinių parodą „Stalčiaus lyrika“.

Paroda skiriama paminėti Vytauto Mačernio gimimo 100-mečiui ir prisiminti Vinco Mykolaičio-Putino literatūriniam dialogui su didžiaisiais laikmečio talentais.

Autentiškoje rašytojo namų erdvėje pirmą kartą eksponuojamos originalios Taidos Balčiūnaitės poetinių kūrinių iliustracijos primins XX a. septintajame – devintajame dešimtmečiuose besitęsusį kultūrinį reiškinį – leidėjo, rašytojo ir dailininko partnerystę kuriant knygą – ir poezijos knygų leidybos tradiciją Lietuvoje.

Parodoje pristatoma virš aštuoniasdešimt V. Mačernio, V. Mykolaičio-Putino, M. Martinaičio, J. Strielkūno, J. Juškaičio, O. Baliukonės ir kitų autorių poeziją iliustruojančių kūrinių.

Taida Balčiūnaitė gimė 1952 m. vasario 9 d. Kaune. 1963–1970 m. mokėsi M. K. Čiurlionio meno mokykloje. 1970–1976 m. Vilniaus dailės institute, kur įgijo grafikės specialybę. 1976–1978 m. dėstė Stepo Žuko dailės technikume.

T. Balčiūnaitė yra atpažįstamo braižo ir plačių interesų kūrėja, aktyviai dirbanti literatūros suaugusiems ir vaikams iliustravimo, kaligrafijos, ekslibrisų, heraldikos, mažosios grafikos srityse. Jos kūriniai atliekami koliažo, estampo, pastelės, akvarelės ir piešinio technikomis. 
Dailininkė yra pelniusi garbingų apdovanojimų respublikiniuose ir Baltijos knygos meno konkursuose, jos kūryba pristatyta Tarptautinėje Bolonijos vaikų knygų mugėje, BIB bienalėje Bratislavoje, „Pinocchio del Mondo“ iliustracijų parodoje Padujoje, UNESCO kultūros dienų parodoje Paryžiuje, Miunsterio miesto bibliotekoje, Tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje ir kt. 

„Žavi ir džiugina gera poezija. Užburiantis ir įdomus užsiėmimas eilėraščius paversti vaizdais. Karantino metu ėmiausi tvarkyti savo stalčius, kuriuose ramiai sau ilsėjosi mano pieštos iliustracijos. Jos šioje parodoje „Stalčiaus lyrika“ ir eksponuojamos. Poezijos kalba artima muzikai – žodžių melodijos ritmas perteikia mintis ir subtiliausius jausmus, paliečia širdį ir sielą, suteikia atgaivą ir užsimiršimą, pakylėdamas nuo nepabaigiamų kasdienybės rūpesčių… Daug kartų perskaitydavau eilėraščius, prieš pradėdama iliustruoti. Išmokdavau juos mintinai ir eilėraščiai skambėdavo mano mintyse, o popieriaus lape pavirsdavo vaizdais. Neįmanoma giliau ir raiškiau nusakyti sielos paveikslo, nei tai savo nepakartojamoje kūryboje perteikė V. Mykolaitis-Putinas ir V. Mačernis…
…Kodėl pasaulis ir visa tai…
…Gyvenimas naktis ir jo skliautai žvaigždėti…“


Dailininkė Taida Balčiūnaitė

Renginio rėmėjai: