Kvietimas į renginį

Turbūt pastebėjote, kad karantino laikotarpiu ypač suaktyvėjo alternatyvios medicinos ir sveikatingumo propaguotojai, pasirengę įvairiomis, tačiau nebūtinai veiksmingomis, priemonėmis kovoti su virusu. Muziejuje taip pat „ėmėmės“ atitinkamų priemonių ir pristatome jums kvarcinę lempą.

Ultravioletinius spindulius 1801 m. atrado vokiečių fizikas Johanas Wilhelmas Ritteris, po 77 m buvo atrastas trumpųjų UV bangų šviesos poveikis bakterijoms, o 1903 m. danų fizikas Nielsas Finsenas įrodė, kad tuberkuliozinė odos infekcija (lupus vulgaris) gali būti sėkmingai išgydoma intensyvia šviesos terapija ir už šį darbą gavo Nobelio premiją.

Niels Ryberg Finsen, šaltinis: Wikimedia Commons

Eksperimentai, kuriuose gydymui buvo naudojama dirbtinai pagaminta ultravioletinė arba matoma šviesa, tęsėsi visą XX amžiaus pradžią ir skatino vis didesnį entuziazmą įvairių ligų, nors daugiausia odos, terapijai.

Iki 1920-ųjų vidurio šviesos terapija itin išpopuliarėjo. Visuomenė „pradėjo reikalauti, kad kiekvienas sergantysis būtų gydomas po saule”*, o iškiliausi ir įtakingiausi tų laikų gydytojai šią terapiją plačiai pritaikė. Be to, lempų tiekimas gydytojams, nekvalifikuotiems šviesos terapijos specialistams ir visuomenei buvo itin pelningas verslas. Entuziazmas buvo toks didelis, kad priešinimasis šviesos terapijai, ypač medicinos įstaigose, beveik neegzistavo. Nenuostabu, kad 1920-ųjų pabaigoje mokslininkės Dorоs Colebrook atliktas kruopštus tyrimas, kurio metu nepavyko aptikti jokio teigiamo šviesos terapijos poveikio, buvo tarsi pliaukštelėjimas per veidą šviesos terapijos šalininkams.

“Burdick” kvarcinės lempos valymo reikmenų dėžutė. Vinco Mykolaičio-Putino memorialinio buto-muziejaus eksponatas.

XX amžiaus pirmoje pusėje šviesos terapija buvo populiari ne tik visoje Europoje, įskaitant Rusiją, bet taip pat JAV. Viena iš kompanijų, pelningai vykdžiusi UV lempų verslą buvo 1913 m JAV įsteigta „Burdick Company“. Įmonė gamino medicininius šviesos ir šilumos prietaisus, įskaitant kvarco-gyvsidabrio ultravioletines lempas. 

1930-10-04-Journal-Of-The-American-Medical-Association-Helioglass-Ultraviolet-Ray-Glass.jpg

Journal American Medical Association, Volume 95, No. 14, 1930, Oct. 4, šaltinis: Oxford Academic Journals,[https://academic.oup.com/journals]

Nors ilgainiui Vakaruose šviesos terapijos buvo pamažu atsisakyta, išskyrus kai kurių ligų gydymą, kurių veiksmingumas buvo įrodytas, jos populiarumas Sovietų Sąjungoje nemažėjo. Sovietmečiu ji buvo propaguojama gydant visą eilę ligų, pradedant kvėpavimo sutrikimais, vidaus organų ligomis, odos ligomis ir baigiant ginekologiniais sutrikimais.

Taigi turint omenyje silpną V. Mykolaičio-Putino sveikatą, šviesos terapija, kaip itin inovatyvus gydymo metodas, buvo pasitelkiama ir Mykolaičių namuose.

Vertėja Irena Balčiūnienė pasakoja, kad „Mykolaičių namų inventoriaus knygoje 270 numeriu įrašyta „Burdick“ firmos kvarco lempa, pirkta 1959 m kovo 20 d. už 1500 rublių. Be lempos pirkti ir apsauginiai akiniai su odiniu pakraštėliu ir gumele, kuriuos reikdavo užsidėti, kai buvo kvarcuojamas žmogus.

“Burdick” kvarcinė lempa Vinco Mykolaičio-Putino memorialiniame bute-muziejuje

Mykolaitienė ją pirko rūpindamasi Mykolaičio sveikata. Tuo metu tai buvo be galo retas daiktas ir mažai kas apie ją žinojo. Kvarcinės lempos buvo naudojamos peršalimo ligų gydymui bei profilaktikai ir patalpų dezinfekavimui. Emilijos ir Vinco Mykolaičių globotinis Vytautas Balčiūnas prisimena, kaip važiavo su teta jos pirkti iš privataus žmogaus, o ne iš parduotuvės. Kambariai buvo kvarcuojami dažnai, V. Mykolaitis ir kiti šeimos nariai rečiau. Tačiau ne itin noriai peršalęs asmuo sėsdavo tris kartus per dieną šildytis prieš tą lempą.”

The Physical Therapy Review, Volume 30, No. 1, 1950, January, American Physical Therapy Association, šaltinis: Oxford Academic Journals,[https://academic.oup.com/journals]

Nors atrodo, kad šviesos terapija tapo viena pagrindinių sovietinių medicininių praktikų dar iki stalinizmo laikotarpio, ji tebeužima svarbią vietą šiuolaikinėje Rusijos klinikinėje praktikoje. Net ir šiandien ligų, kurioms buvo rekomenduota šviesos terapija, skaičius nėra daug mažesnis nei sovietmečiu. Pradedant skrandžio opomis ir baigiant išemine širdies liga, pradedant Alzhaimerio liga ir baigiant Parkinsono liga.

KVARCUOTIS:

P. S. Muziejininkai pataria kvarcuotis TIK šio video pagalba.

Šaltiniai:

Journal American Medical Association, Volume 95, No. 14, 1930, Oct. 4, in: Oxford Academic Journals,[https://academic.oup.com/journals]

The Physical Therapy Review, Volume 30, No. 1, 1950, January, American Physical Therapy Association, in: Oxford Academic Journals,[https://academic.oup.com/journals]

Wikimedia Commons

*Hall P. Debate on actinotherapyBMJ 1930;1:149–50